Używając określenia „gitara” mówimy o całej rodzinie instrumentów w skład której wchodzi gitara klasyczna, akustyczna, elektryczna, basowa, oraz różne wariacje na temat każdej z nich. Gitara elektryczna jest spośród każdej gitary uważana za najbardziej uniwersalną, a zdaniem wielu muzyków jest ona także jednym z najbardziej uniwersalnych instrumentów na świecie. Choć instrument ten często kojarzymy głównie z rockowymi riffami i solówkami, to bez problemu sprawdzi się on w każdym gatunku muzycznym. Jest tak ze względu na to, że używając różnorodnego dodatkowego sprzętu mamy olbrzymie możliwości kreowania brzmienia. Co ma największy wpływ na to jakie brzmienie uzyskamy?
KONSTRUKCJA GITARY
Budując brzmienie powinniśmy zacząć od podstaw, czyli od tego jaki instrument wybierzemy. Gitara elektryczna jest bowiem instrumentem różnorodnym i choć na każdym modelu gra się w ten sam sposób, to niektóre modele lepiej sprawdzą się do grania konkretnych nurtów muzycznych. Wybierając gitarę powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to w jakie przetworniki jest ona wyposażona. Jeśli planujemy grać ciężki rock i metal, powinniśmy wybrać model który posiada przetworniki typu humbucker. Charakteryzują się one ciepłym i mięsistym brzmieniem, a do tego są one bardzo odporne na mocny przester, który znoszą bez problemu. Jeśli preferujemy lżejsza muzykę i szukamy jaśniejszego i bardziej klarownego brzmienia, wówczas lepszym wyborem będą przetworniki typu single coil, które również mogą być używane do grania rocka, ale przy mocniejszym przesterze może pojawiać się szum i niechciane przydźwięki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby zdecydować się na zakup gitary wyposażonej w oba typy przetworników. Gitary elektryczne różnią się między sobą także ze względu na mostki. Jeśli szukamy standardowego mostka który zapewni bardzo dobre utrzymywanie stroju instrumentu, najlepszym wyborem będzie gitara wyposażona w stały mostek. Możemy jednak trafić na instrumenty z ruchomymi mostkami, które mogą być jednostronne lub dwustronne. Mostki tego typu pozwalają na płynne obniżanie lub podwyższanie dźwięku za pomocą wajchy wkręconej w mostek. Należy jednak pamiętać, że ruchome mostki nie utrzymują stroju tak dobrze jak mostki stałe. Jeśli zależy nam na solidnym stroju i możliwościach używania wajchy, powinniśmy wybrać nieco droższą gitarę z mostkiem wysokiej jakości.
WZMACNIACZ I EFEKTY
Olbrzymi wpływ na to jak zabrzmi nasz instrument ma także to jakiego wzmacniacza używamy. Do wyboru mamy miedzy innymi wzmacniacze tranzystorowe, lampowe oraz cyfrowe. Tranzystorowy wzmacniacz gitarowy jest najpopularniejszy i czasami może mieć wbudowanych kilka efektów gitarowych. Wzmacniacze lampowe nie są aż tak uniwersalne, ale ze względu na swoją lampową konstrukcję posiadają bardzo charakterystyczne, pełne i bogate brzmienie które ma wielu miłośników. Wzmacniacze cyfrowe z kolei oferują bardzo duży wpływ kreowania brzmienia, ponieważ wyposażone są w liczne efekty i symulacje wzmacniaczy. Wiele modeli tego typu posiada wbudowaną pamięć w której możemy zapisać zbudowane przez nas brzmienie, tak aby można było szybko do niego wrócić.
https://muzyczny.pl/120122g_Gitary-Wzmacniacze-i-kolumny-gitarowe.html
Jeśli poważnie myślimy o tym by mieć możliwość bardzo szerokiego zakresu kreowania brzmień, konieczne będzie użycie efektów gitarowych. Dzielą się one na przestery, mające za zadanie stworzyć ostre, rockowe brzmienie, efekty modulacyjne, które z kolei mogą zarówno zabarwić brzmienie lub zmienić je nie do poznania, czy też efekty przestrzenne jak delay czy reverb, których zadaniem jest wypełnić dźwięk o pogłos lub echo.
- Warsztat bezpłatny Warszawa. Fenomen gitar bezgłówkowych oraz koncept „multiskali” - 29 sierpnia 2024
- Inauguracja Festiwalu Flamenco Miasto Krasnali/Ciudad de Duendes - 28 sierpnia 2024
- Wojtek Pilichowski – dołącza do wykładowców warsztatów gitarowych WAKACJE REKORDZISTÓW w Szklarskiej Porębie! - 14 sierpnia 2024