Inne oblicze perkusji

Perkusja należy do tych instrumentów, bez których tak naprawdę żaden współczesny zespół muzyczne raczej nie miałby wielkiej szansy przebicia się na dzisiejszym rynku muzycznym. Instrument ten nie tylko odpowiada za podstawę rytmiczną i trzymanie tempa, ale ze względu na swoje charakterystykę nadaje odpowiedniego klimatu granym utworom. Oczywiście na współczesny zestaw perkusyjny składa się wiele poszczególnych oddzielnych elementów stanowiących tak naprawdę oddzielne instrumenty muzyczne.

My na potrzeby tego artykułu będziemy używać sformułowania “element”. A taką podstawę zestawu perkusyjnego stanowi bęben centralny, werbel i hi-hat. Już wykorzystując te trzy elementy zestawu jesteśmy w stanie zagrać w każdym gatunku i stylu muzycznym.  Oczywiście dobry perkusista nawet na samym hi-hacie potrafi tak zagrać, że każdy będzie wstanie określić jaki rytm jest gramy. Natomiast nie bez przyczyny też, to właśnie od tych trzech podstawowych elementów perkusji rozpoczyna się nauka gry na tym instrumencie. Zaczynamy od poznania werbla, do którego stopniowo dodajemy stopę, która gra na bębnie centralnym, aż w końcu dołączamy do tego hi-hat. I tak naprawdę dopiero jak dobrze opanujemy te trzy podstawowe elementy, to możemy nasze figury rytmiczne przenosić na dalsze elementy zestawu perkusyjnego. A im więcej elementów zestawu, tym oczywiście większe możliwości brzmieniowe.

W zestawie perkusyjnym zdecydowanie bardzo dużą rolę odgrywają różnego rodzaju balach tzw. czynele, które potocznie nazywane są talerzami perkusyjnymi oraz kociołki, czyli tomy podwieszane oraz te stojące nazywane studniami. 

Jak wzbogacić brzmienie  

Zazwyczaj perkusiści w celu zwiększenia możliwości brzmieniowych zaczynają od rozszerzenia swojego asortymentu blachowego. Do podstawowych czyneli należą: ride, crash i oczywiście hi-hat.

Kolejnymi blachami, które stopniowo są dołączane są najczęściej splash, czy china. Oczywiście poszczególnych odmian tych podstawowych rodzajów balach jest jeszcze trochę, ale my w tym miejscu chcemy przybliżyć szczególny element perkusji jakim jest cowbell. 

Często nazywany jest też krowim dzwonkiem i dla wielu perkusistów, którzy zaczęli go stosować dziś stanowi on nieodzowny element ich zestawu. Instrument ten ma bardzo charakterystyczne nadające specyficznego klimatu brzmienie. Jest on najczęściej mocowany na statywie w pobliżu hi-hatu, ale oczywiście nie jest to ścisłą regułą i podobnie jak pozostałe elementy zestawu jest zagrywany pałką. Instrumenty te są oczywiście w różnej wielkości do nabycia i im mniejszy tym wyższe krótsze i bardziej przenikliwe brzmienie. Dobrze jest brzmienie cowbella dopasować do brzmienia posiadanych blach, by jedno z drugim się nie gryzło.

Wybierając się do sklepu w celu przetestowania nowego cowbella oczywiście nie musimy ze sobą zabierać całego zestawu talerzy, ale dobrze jest np.: zabrać ze sobą jakiegoś małego splasha. To zdecydowanie ułatwi nam odpowiednie dopasowanie brzmieniowe. Są perkusiści, którzy tak się zachwycili brzmieniem cowbella, że przy swoich zestawach instalują kilka tych instrumentów oczywiście każdy o innej wysokości brzmienia.  

Podsumowanie

Cowbell może znaleźć swoje zastosowanie praktycznie w każdym gatunku muzycznym, ale zdecydowany prym wiodą tu rytmy latynoamerykańskie. W tej muzyce cowbell odgrywa dominująca rolę i często wykorzystywany jest jako ten instrument, który nadaje ten podstawowy główny puls rytmiczny.

Warto zatem mieć ten instrument na wyposażeniu swojego zestawu, bo zdecydowanie potrafi on odmienić i znacząco wzbogacić brzmienie naszej perkusji.