Jaki mikrofon dla Youtubera i streamera?

Każdy szanujący się twórca internetowy wie, że dobrej jakości sprzęt jest niezbędny. Odbiorcy nie chcą wsłuchiwać się w ledwo słyszalny dźwięk kiepskiej jakości. Szumy też nie są dobrze odbierane przez ludzkie ucho, chyba, że to szum morskich fal. Mówiąc krótko: najważniejsze, aby odbiorca niczym nierozpraszany skupiał się na omawianym temacie i twórcy. W tym celu niezbędny jest dobry mikrofon do stremowania.

Jak wybrać najlepszy mikrofon do streamowania? Nie jest to prosta sprawa. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, których ceny zaczynają się od 39 zł, a kończą na niemal 900 zł albo i więcej. Oczywiście ich cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Podpowiadamy więc, na co szczególnie zwrócić uwagę przymierzając się do zakupu mikrofonu do nagrywania na YouTube.

Jeden mikrofon – wiele zastosowań

Z pewnością nie planujecie zakupu mikrofonu tylko do jednego celu. Są tacy, którzy grają na gitarze i śpiewają lub ci grający w gry komputerowe i nagrywający bądź komentujący swoje rozgrywki na żywo. Ale są też tacy, którzy nagrywają odcinki lub podcasty o różnej tematyce na YouTube lub rozmawiają na kanale ze swoimi fanami na żywo. Warto więc, aby zakupiony przez Was mikrofon był wielozadaniowy, a nie tylko skupiony na jednej formie nagrywania. Zwróćcie też uwagę na możliwości jego podłączenia, na przykład do konsoli lub Maca.

Konstrukcja i jakość wykonania

Konstrukcja mikrofonu powinna zostać stworzona w ten sposób, aby mógł on w najlepszy sposób wyłapywać dźwięki. Najlepiej sprawdzi się sprzęt zrobiony z wysokiej jakości materiałów metalowych z ewentualnymi plastikowymi wstawkami, jak na przykład podstawka czy przyciski. Nie decydujcie się na mikrofon wątpliwej jakości, bo nie wróży to nic dobrego.

Tryby nagrywania

Dobrze, jeśli sprzęt został wyposażony w kilka trybów, jak w przypadku Thronmax Mdrill One, gdzie jest ich aż 4: klasyczna kardioida, stereofoniczny, bipolarny, dookólny. Każdy z nich operuje na konkretnych pryncypiach wykorzystania trzech kapsuł mieszczących się w obudowie urządzenia, ukształtowanej na planie gwiaździstego „radiatora” akustycznego. Istotna jest także dwukierunkowość sprzętu pozwalająca na nagrywanie zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jest to funkcja szczególnie pomocna podczas wywiadów, czy rozmów, kiedy rozmówcy skierowani są ku sobie – nie potrzebujemy wtedy dwóch oddzielnych mikrofonów.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogły rozwiać Wasze wątpliwości dotyczące wyboru odpowiedniego mikrofonu do nagrywania na YouTube. Pamiętajcie, że nagrywanie na dobrym sprzęcie na pewno w przyszłości zaowocuje, bo odbiorcy chętniej będą słuchać filmy dobrej jakości. Zaoszczędzi Wam to także mnóstwo czasu, który spędzilibyście na obróbce materiału i dostrajaniu dźwięków.