Zastosowanie pianki wygłuszającej w studiu nagraniowym

Wszędzie tam, gdzie do pracy potrzebna jest cisza, pianka wygłuszająca okaże się niezastąpiona. Chociaż jednoznacznie kojarzy się ze studiem nagraniowym, nie jest to jej jedyne zastosowanie. W ostatnim czasie zyskuje na popularności w przemyśle, gdzie pochłaniają szkodliwy dla zdrowia pracowników hałas, a także powodują, że w mniejszym stopniu się on rozprzestrzenia. Pianki używa się również do wyściełania walizek służących do transportu cennych lub delikatnych przedmiotów. Ma także zastosowanie w pojazdach i maszynach, gdzie konieczne jest ograniczenie przenoszenia się drgań. Mimo wszystko jednak pierwsze skojarzenie jest najbardziej trafne, gdyż to właśnie studia nagraniowe były pierwotnym powodem powstania pianki wygłuszającej.

Jaki rodzaj pianki wygłuszającej wybrać?

Każdy artysta wie, że jeden niepożądany dźwięk może zepsuć nagranie. Tym bardziej, że wynajem studia kosztuje, więc ewentualne powtórki to dodatkowy wydatek. Dlatego tak istotna jest odpowiednia izolacja. Najbardziej popularnym materiałem do wygłuszania pomieszczeń jest pianka poliuretanowa, mająca kształt piramidek. Jej zastosowanie skraca czas pogłosu dla wysokich częstotliwości, nie wpływając przy tym na niskie pasma. Nie jest to materiał pozbawiony wad. Tanie rozwiązania mogą spowodować efekt dudnienia i nienaturalnego wydobycia basów, aby tego uniknąć należy zastosować pianki akustycznej o wysokiej gęstości. Najlepszy efekt uzyskuje się, kupując absorbery szerokopasmowe. Absorbery wykonane są z wełny i pochłaniają jednocześnie niskie oraz wysokie częstotliwości, zachowując wysoką jakość dźwięku. Dodatkowo prezentują się znakomicie, przypominając nowoczesne dzieła sztuki. Niektórzy producenci oferują również absorbery ze spersonalizowaną grafiką klienta. Jednak jest to rozwiązanie droższe.

Nadal nie wiesz jaką piankę akustyczną kupić? Przeczytaj nasz poradnik: https://asound.pl/akustyka-pomieszczen/pianka-dzwiekochlonna/

Inne materiały wykorzystywane do wytłumiania pomieszczeń

Dostępne w sprzedaży są również pianki z żywicy melaminowej. Ich ogromną zaletą jest niewielka waga oraz trudnopalność, nawet w kontakcie z bardzo wysokimi temperaturami, co w studiu nagraniowym nie jest priorytetem, ale w innych branżach ma nieocenioną wartość. Posiada strukturę otwartych komórek, dzięki czemu, podobnie jak pianka poliuretanowa, pochłania średnie i wysokie częstotliwości. Ponownie dobrą alternatywą dla pianki melaminowej są absorbery. Jako materiały wygłuszające świetnie sprawdzają się również guma i kauczuk. Niektórzy producenci decydują się na wytworzenie pianek akustycznych z tych właśnie materiałów, chociaż nie są one tak popularne.

Obecnie większość pianek akustycznych jest samoprzylepna, więc montaż nie należy do skomplikowanych ani czasochłonnych. Decydując się na tańszą piankę, trzeba przewidzieć także zakup profesjonalnego kleju w sprayu, gdyż zwykle nie ma ona właściwości samoprzylepnych. Podobnie jak w każdej innej branży, tak i tutaj, wyższa jakość oznacza wyższą cenę. Warto dopłacić, aby uzyskać pożądany efekt. Niezależnie od wyboru materiału do izolacji, należy wcześniej dokładnie zmierzyć wygłuszane pomieszczenie.