WYBÓR INSTRUMENTÓW DLA DZIECI

Dzieci z natury są niezwykle ciekawe świata, dlatego zwykle wszędzie ich pełno i rozpiera je energia. Dzieci lubią bawić się czym tylko popadnie, dlatego czasami rodzice i opiekunowie muszą chować przed nimi przedmioty które mogą stanowić zagrożenie. Ta dziecięca ciekawość jest jednak zupełnie naturalna i potrzebna, ponieważ dzięki niej szybciej uczą się zasad otaczającego je świata. Jako rodzice możemy wykorzystać tą naturalną ciekawość i bawić się z dziećmi w taki sposób, aby zabawy opierały się na kreatywności. Również wybierając zabawki warto skupiać się na takich, które nie tylko przyniosą pociechom radość, ale także czegoś je nauczą. Doskonałym wyborem będą instrumenty muzyczne, które bawią, uczą i dodatkowo mogą spowodować, że z czasem dziecko odkryje w sobie pasję, która może procentować przez całe życie. Jednak nie wszystkie instrumenty będą odpowiednie dla dziecka, ponieważ niektóre instrumenty będą zbyt duże a inne zbyt skomplikowane. Właśnie z tego powodu powinniśmy wiedzieć jaki instrument będzie najlepszy dla naszej pociechy.

PRZYKŁADY INSTRUMENTÓW

W sklepach muzycznych możemy spotkać wiele instrumentów stworzonych z myślą o dzieciach, czego przykładem mogą być kolorowe, dziecięce keyboardy czy cymbałki. Możemy jednak wybrać bardziej oryginalne instrumenty, takie jak na przykład Bumbumrurki, które od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Bumbumrurki są instrumentem złożonym z pojedynczych rurek różniących się między sobą rozmiarem oraz kolorem. Aby wydobyć dźwięk z rurki wystarczy stuknąć nią o twardą powierzchnię, więc obsługa instrumentu jest tak łatwa, że poradzi sobie z nią nawet najmniejsze dziecko. Granie na tym instrumencie pozwala łatwo rozwinąć słuch, ponieważ dziecko wydobywając dźwięk z rurki, przypisuje go do koloru jaki rurka posiada, a następnie porównuje z wysokością dźwięku uzyskanego poprzez uderzenie inną rurką. Bumbumrurki są bardzo dobrym wyborem jeśli sami chcemy grać z pociechą lub jeśli posiadamy więcej niż jedno dziecko. Zestawy różnią się między sobą ilością elementów, więc im większy wybierzemy zestaw, tym więcej osób może na nim grać. Do największych należą zestawy przedszkolne, które jak sama nazwa wskazuje, doskonale sprawdzą się w przedszkolach. Większa grupa dzieci może stworzyć zespół, a grając wspólnie nie tylko będą dobrze się bawić, ale także będą przyswajać podstawy rytmiki, ponieważ każde dziecko będzie musiało cierpliwie poczekać na swoja kolej, a kiedy ta już nadejdzie, będą musiały trafić w rytm aby granie utworu szło płynnie.

INSTRUMENTY PERKUSYJNE I INNE WYBORY

Ze względu na bardzo dużą ilość energii którą posiadają dzieci, bardzo dobrym wyborem będą także instrumenty perkusyjne. Nie musimy jednak od razu stawiać na zakup dużego zestawu perkusyjnego, ponieważ do wyboru mamy liczne perkusjonalia, czyli niewielkie instrumenty perkusyjne, takie jak między innymi shakery, klawesy czy tamburyny. Mniejsze instrumenty perkusyjne są łatwiejsze w obsłudze, dzięki czemu dziecko nie będzie miało problemów z opanowaniem podstaw gry. Instrumenty muzyczne są doskonałym pomysłem na prezent dla dziecka w formie alternatywy dla tradycyjnych zabawek, jednak zanim kupimy dziecku instrument, warto po prostu sprawdzić czy pociecha interesuje się muzyką, a jeśli tak, to dźwięki jakich instrumentów sprawiają im największą radość. Oznacza to, że jeśli dziecko czerpie największą przyjemność ze słuchania instrumentów klawiszowych, wówczas dziecięcy keyboard będzie lepszym wyborem niż instrument perkusyjny.